Sağlık

Yüz İçin Argan Yağı: Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Yüzünüze uygulayacağınız argan yağı, cildinizi güneşten korur ve yaşlanma belirtilerini yavaşlatır. Argan yağının yüz için faydalarını sizin için derledik.

Argan yağı, saçlarınızı sağlıklı tutmak için mükemmeldir. Bununla birlikte, argan yağını yüz için de kullanabileceğinizi öğrenince şaşıracaksınız. Bu besleyici yağ son derece yumuşaktır, hafiftir ve nemlendirici faydaları vardır. Ek olarak, anti-enflamatuar özellikleri cildinizi yatıştırmaya ve kuru lekelerden kurtulmaya yardımcı olur. Argan yağının cilde faydalarını ve nasıl kullanılacağını öğrenmek için güzel bir rehber hazırladık.

Argan Yağı Yüze İyi Gelir mi?

Argan yağı, saç ve cilt için kutsal yağ olarak kabul edilir, çünkü yağ yelpazesinin tam ortasında yer alır. Ne çok ağır ne de çok hafiftir. Cildiniz tarafından kolayca emilir ve aynı zamanda cildinizi yüksek derecede nemlendirir. Yüzünüz için bir iki damla fazlasıyla yeterli olacaktır. En güzel yanı ise herhangi bir madde yada ürünle karıştırmadan doğrudan uygulayabilmeniz.

Argan yağının yaklaşık %99’u trigliseritlerden (oleik ve linoleik asitler) oluşur ve geri kalan %1’i E vitamini, karotenoidler, steroller ve polifenoller içerir. Bunların cilt için harika olduğu bilinmektedir. Argan yağı cildinizi güçlendirir, iltihaplanmayı azaltır, kuru bölgeleri yumuşatır ve genel cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Argan yağı kullanmanın cilt için bazı faydalarına bir göz atalım.

Argan Yağının Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

Cildinizi Nemlendirir

Argan yağı E vitamini ve diğer yağ asitlerini içermektedir. Hafiftir ve cilt tarafından hızla emilir. Cildinizi nemlendirir, besler ve uzun süre nemli kalmasını sağlar. Kurak ve soğuk koşullarda yaşıyorsanız bu yağa mutlaka dolabınızda yer vermelisiniz. Muhtemelen her zamanki nemlendiricinizi bununla değiştirebilirsiniz. Tüm cilt tiplerine uygundur, bu yüzden endişelenmenize gerek yok.

Akneyi Tedavi Eder

Akne eğilimli ciltte (yani yağlı cilt) yağ kullanmak çılgınca gelebilir, ancak argan yağı iyileştirici bir madde görevi görür. Şişmeyi azaltan ve akneyi yatıştıran anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca, yağlı cildin görünümünü iyileştirmeye ve yağlılığı azaltmaya yardımcı olabilecek anti-sebum özelliklerine sahiptir.

Yaşlanma Karşıtı

Cildimiz kırışmaya başlar ve yaşlanma sürecini hızlandıran nem ve hidrasyondan yoksun olduğu için olduğundan daha solgun görünmeye başlar. Argan yağı, cildin yenilenme hızını arttırır ve elastikiyetini artırır. Argan yağı aşırı derecede nemlendirici olduğu için nemi hapseder ve yüzünüzün daha dolgun, parlak ve yumuşak görünmesini sağlar.

Güneşin Zararlarından Korur

Argan yağı, cildinizi güneş yanığından, hasardan veya güneşe maruz kalmanın neden olduğu hiperpigmentasyondan koruyan ve onaran antioksidanlar içerir. Hiperpigmentasyon genellikle cildinizde melanin üretimi ve birikimindeki artıştan kaynaklanır. Argan yağındaki farklı bileşenler, melanin üretimini engellemek için birlikte çalışır.

Cilt Hastalıklarını Tedavi Eder ve İyileştirir

İltihaplı ve kaşıntılı lekeler, egzama veya atopik dermatit gibi bazı cilt rahatsızlıklarını işaret edebilir. Düzenli kullandığınız ilaçlar dışında, argan yağı kullanmak kaşıntılı, pul pul dökülmüş cildin kızarıklığını azaltabilir, cildinizi yatıştırabilir, nemi hapsedebilir ve cildinizin bariyer işlevini koruyabilir.

Cildin Genel Sağlığını İyileştirir

Argan yağı, cildinizin sağlığını korumak için en iyi olduğu düşünülen bileşenlerle doludur. Günlük cilt rutininizde kullanmak, genel cilt görünümünüzde büyük fark yaratabilir.

Yaraları İyileştirir

Argan yağı, yaraları iyileştirmeye yardımcı olabilecek anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Argan Yağı Yüz İçin Nasıl Kullanılır?

Argan yağının faydaları gördüğünüz üzere çok fazla. Peki, yüzünüz için argan yağını nasıl kullanmanız gerekiyor?

  • Nemlendirici: Sabah rutininize başlamadan önce bir veya iki damla argan yağı alın ve tüm yüzünüze uygulayın. Bunu gece de yapın ve gece boyunca bırakın.
  • Nemlendirici Tonik: Tonerinizle birlikte bir pamuğa bir damla argan yağı dökün ve bu karışımla yüzünüze masaj yapın.
  • Dudak Eksfoliye Edici Veya Nemlendirici: Kahverengi şekere biraz argan yağı ekleyin ve karışımla dudaklarınızı nazikçe hafif hafif dökün. Ya da yağı dudakların üzerine sürün ve nemlendirip yumuşatmak için bir süre bekletin.

En İyi Argan Yağı Nasıl Seçilir?

Ayrıca maksimum faydayı elde etmek için en iyi argan yağını nasıl seçeceğinizi de bilmeniz gerekir.

  • Soğuk sıkım argan yağı arayın. Hem saç hem de cilt üzerinde en etkili olanıdır.
  • Yapay kokular veya kimyasallar içeren herhangi bir üründen kaçının.
  • Argan yağı tamamen doğaldır ve hiçbir koruyucu maddeye ihtiyaç duymaz. Bu nedenle, tamamen doğal ve organik bir şey arayın.
  • Argan yağı, ekstraksiyon yöntemi ve dünyanın sadece birkaç yerinde meyvenin sınırlı bulunması nedeniyle pahalıdır. İnanılmaz derecede ucuz olan hiçbir şeye kanmayın, sahte olabilirler.

Yan Etkileri Ve Riskleri

Argan yağı oldukça güçlendirici olmasına rağmen, aşırı hassas cilde veya ağaç yemişlerine alerjisi olan kişilerde cilt alerjilerine veya sivilceleri şiddetlendirebilir. Argan yağı aslında çekirdekli meyveden yapılır, ancak yine de bazı kişilerde reaksiyonlara neden olabilir. Uygulamaya geçmeden önce daima bir yama testi yapın.

Argan yağı alıyorsanız, vücudunuzun buna nasıl tepki verdiğini gözlemleyin. Şiddetli şişkinlik, ishal, iştahsızlık veya sivilcelere neden olabilir.

Son Sözümüz

Çoğumuz bu güçlü yağı saç sağlığımızı korumak için kullanırız ama argan yağını yüzünüz için de kullanabilirsiniz. Olağanüstü nemlendirme yeteneklerine ve güçlü antioksidan faydalarına sahiptir. Yağ son derece viskozdur ve bu nedenle tüm yüzünüz için bir veya iki damlaya yeterli olacaktır. Yağı doğrudan yüzünüzde kullanabilir veya cilt sağlığınızı iyileştirmek için diğer yağlarla ve kendin yap ilaçları ile karıştırabilirsiniz. Bununla birlikte, fındık alerjiniz veya hassas cildiniz varsa, yağı yüzünüze uygulamadan önce doktorunuzla görüşerek bir yama testi yaptırın.

Sıkça Sorulan Sorular

Argan Yağı Cilt Rengini Koyulaştırır mı?

Hayır, argan yağının cildi koyulaştırdığını gösteren hiçbir kanıt yoktur. Aksine, argan yağı cildi serbest radikallerin ve güneş hasarının neden olduğu hiperpigmentasyona karşı koruyabilir.

Argan Yağı Göz Altlarına İyi Gelir mi?

Evet, saf argan yağı göz altındaki şişlikleri ve koyu halkaları azaltmaya yardımcı olabilir.

Argan Yağını Her Gün Kullanmanın Sakıncası Var mı?

Evet, her gün az miktarda argan yağını cilt üzerinde kullanmakta bir sakınca yoktur.

Saf Argan Yağı Ne Renktir?

Saf argan yağı koyu sarı renktedir.

Argan Yağının Kokusu Var mı?

Evet, saf kozmetik dereceli argan yağı, uygulamadan hemen sonra yağ cilt tarafından emildiğinde kaybolan benzersiz, ham ve fındıksı bir kokuya sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu