Sağlık

Saç Dökülmesini Önleyen ve Saçın Uzamasını Hızlandıran 16 Yiyecek

Değer verdiğiniz saçlarınızın dökülmesini önlemek, sağlıklı saçlara kavuşmak ve saçlarınızın hızlı uzamasını sağlacak olan bazı besin değeri yüksek yiyeceklerin bir listesini hazırladık.

Aşırı saç dökülmesi konusunda endişeleriniz varsa, sizin için bir çözüm bulduğumuzu belirtmek isteriz! Saç dökülmesini önlemek için bazı besin değeri yüksek yiyecekleri yiyebilirsiniz. Saç, sağlıklı ve güçlü olmak için önemli besinlere ihtiyaç duyar. Belirli gıdaları daha iyi tüketmek gibi birkaç beslenme değişikliği yaparak saçın gücünü geri kazanabiliriz. Peki bu yiyecekler tam olarak nedir? Bu yazımızda istenmeyen saç dökülmelerini önleyen ve saçın uzamasını hızlandıran besin değeri yüksek 16 yiyeceği listeledik.

Saç Dökülmesini Önleyen En İyi Doğal Yiyecekler

Protein – Saç Dökülmesini Önlemek İçin Temel Bir Besindir

1. Yumurta

Orta boy (50 gr) bir yumurta, 6,3 gr protein, çeşitli vitaminler ve saç köklerini güçlendiren mineraller içerir. Anekdot niteliğindeki kanıtlar, yumurtaların saçı parlak ve güçlü hale getirebileceğini, saç kırılmasını önleyebileceğini ve kırılganlığı azaltabileceğini göstermektedir.

Bir çalışma, proteinlerdeki kükürt amino asitlerin, saç köklerini güçlendiren ve erken saç dökülmesini önleyen keratin saç proteini sentezinin öncüleri olduğunu göstermiştir.

Başka bir çalışma, yumurtaların yeni saç gelişimi için insan dermal papilla hücrelerini (saç üretimini ve saç büyüme döngüsünü kontrol eden bir grup hücre) uyaran önemli bir saç büyüme faktörü içerdiğini göstermektedir.

Yumurtalar, saç büyümesine yardımcı olan ve saç dökülmesini önleyen B8 vitamini veya biotin ile doludur. International Journal of Trichology’de yayınlanan bir araştırma, biotin eksikliğinin kadınlarda saç dökülmesine yol açabileceğini gösteriyor.

Sağlıklı saçlar için yumurta çok faydalı bir yiyecektir.

2. Kümes Hayvanları

Kümes hayvanları eti mükemmel bir protein, vitamin ve mineral kaynağıdır. Bunlar saçı beslemek, saç dökülmesini ve saç kırılmasını önlemek için gerekli besinlerdir. Journal of Dermatology Practical & Conceptual’da yayınlanan bir araştırma, protein eksikliğinin saç yapısını ve saç uzamasını etkileyerek telogen effluvium (geçici saç dökülmesi) ile sonuçlandığını belirtiyor.

Başka bir çalışma, besin eksikliklerinin androjenik alopesi (hormonal dengesizliğe bağlı saç dökülmesi), kadın tipi kellik, kronik telogen effluvium ve alopesi areata (dairesel kel yamalar) ile sonuçlanabileceğini göstermektedir.

Kanatlı kümes hayvanı etindeki hayvansal yağ – omega-6 yağ asitleri – dermal papillayı uyarır ve sağlıklı saçlar için saç uzama döngüsünü kontrol eder.

3. Mercimek

Güvercin bezelye, kırmızı mercimek, bezelye, sarı mercimek, nohut ve barbunya fasulyesi gibi mercimekler folik asit, demir, fosfor, çinko, magnezyum ve lif açısından zengindir. Bir çalışma, mineral ve çinko eksikliğinin çocuklarda yaygın alopesiye (kafa derisindeki saç dökülmesinin genel dağılımı) neden olduğunu göstermiştir.

Mercimekte bulunan proteinler de sağlıklı saç gelişiminde önemli bir rol oynar. Besin eksikliği, özellikle esansiyel amino asitlerin ve mikro besinlerin eksikliği telogen effluviuma, erkek tipi kelliğe ve kadın tipi kelliğe yol açabilir.

Saçlarınızın sağlıklı uzaması için mercimek çok faydalıdır.

4. Balık

Balık, saç sağlığını iyileştiren protein ve omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. International Journal of Molecular Science’da yayınlanan bir araştırma, uskumrudan elde edilen balık yağının dermal papilla hücrelerini uyardığını ve anajen (saç döngüsünün büyüme aşaması) yollarını aktive ederek saç büyümesini desteklediğini gösterdi.

Başka bir çalışma, omega-3 yağ asitleri açısından zengin balık yağı takviyesinin saç büyümesini desteklediğini ve saç incelmesini azalttığını göstermiştir.

5. Yağsız Dana Eti

Yağsız bir dana eti, demir, çinko, selenyum, vitaminler ve sağlıklı saç büyümesini destekleyen ve saç dökülmesini azaltan biyolojik olarak faydalı proteinler açısından zengindir. Journal of Korean Medical Science dergisinde yayınlanan bir araştırma, demir eksikliği ile saç dökülmesi arasında ters bir ilişki olduğunu gösterdi. Vitamin ve mineral eksikliği de iz bırakmayan alopesi veya saç dökülmesine neden olabilir.

Sağlıklı Yağlar – Saç Uzaması İçin Temel Besinler

6. Ceviz

Ceviz, “saç gıdası” olarak bilinir çünkü sağlıklı ve tatlı saçlar için gerekli olan omega-3 yağ asitlerini içerirler. Ayrıca saç büyümesi için önemli olan protein ve makro mineraller açısından da zengindirler.

Ceviz ayrıca saç büyümesini uyaran ve saç dökülmesini azaltan çinko, demir, selenyum ve B1, B6 ve B9 vitaminleri içerir. Ayrıca saçı güçlendiren ve saç derisi sağlığını koruyan biotin, E vitamini, protein ve magnezyum içerirler. Bu vitamin ve minerallerin eksikliği saç dökülmesine neden olur.

Saç dökülmesini önlemek için ceviz çok faydalıdır.

7. Badem

Badem magnezyum, selenyum, protein, doymamış yağ asitleri ve vitaminler açısından zengindir. Çalışmalar, magnezyumun saç foliküllerini uyaran farklı metabolik reaksiyonların bir yardımcı faktörü olarak hareket ettiğini göstermiştir. Saçları güçlendirmek ve sağlıklı saç büyümesini sürdürmek için günde 4-5 yaş badem tüketin.

8. Tohumlar

Tohumlar, özellikle ayçiçeği tohumları, androgenetik alopesiyi önlemede etkili olan ve sağlıklı saç büyümesini destekleyen beta-sitosterol açısından zengindir.

Journal of Alternative and Complementary Medicine’de yapılan bir araştırma, 5-alfa-redüktaz inhibitörlerinin, özellikle palmetto özleri ve beta-sitosterolün androjenik alopesi tedavisinde yardımcı olduğunu gösterdi.

Keten tohumları, zengin omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır ve deniz ürünlerine bir alternatiftir. Al yanaklı maymunlar üzerinde yapılan bir araştırma, omega-3 yağ asitlerinin saç kaplamasını iyileştirdiğini ve erken saç dökülmesini önlediğini gösteriyor.

Keten tohumlarını ıslatın ve öğütün ve meyve sularına, salatalara veya tatlılara ekleyin. Bunları ayrıca smoothie’lerin veya fıstık ezmesinin üzerine de serpebilirsiniz.

Yeşil Yapraklı Sebzeler – Kelliği Önler

9. Ispanak

Ispanak, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, folik asit ve vitaminler açısından zengin olan yeşil yapraklı bir sebzedir. Bu besinler sağlıklı saç büyümesi için çok önemlidir. Ispanaktaki yüksek kalsiyum seviyeleri, kadın tipi saç dökülmesini veya telogen effluvium’u önleyen önemli bir vitamin olan D vitamini emilimini kolaylaştırır.

Ispanak, sağlıklı saç büyümesi için kafa derisine oksijen tedarikini artıran demir açısından da zengindir. Erkek tipi saç dökülmesi ve menopoz öncesi kadın tipi saç dökülmesi olan kişilerde serum ferritin seviyeleri düşüktür. Diyete demir açısından zengin yiyecekler dahil edilerek durum iyileştirilebilir.

Indian Journal of Dermatology’de yayınlanan bir araştırma, kadın androgenetik alopesinin düşük çinko ve demir seviyeleri ile bağlantılı olduğunu gösterdi. Bu nedenle, gerekli vitamin ve mineralleri yeterli miktarda almak için haftada 2-3 kez bir kase beyazlatılmış ıspanak tüketin.

Saçın hızlı uzaması için ıspanak çok faydalıdır.

10. Karalahana

Karalahana A, K, C vitaminleri, folik asit, kalsiyum ve magnezyum açısından zengindir. Bunlar sağlıklı saç gelişimi için gerekli besinlerdir. Saçın yaşlanması veya beyazlaması, azalan saç üretimi veya alopesi oksidatif stresten kaynaklanır. Lahanadaki A ve C vitaminleri, saçı serbest radikalleri azaltarak ve nötralize ederek korur.

Sebzeler – Sağlıklı Saçlar İçin Vitamin ve Mineral Güç Kaynakları

11. Tatlı Patates

Tatlı patates, özellikle alopesi areata ve telogen effluvium olmak üzere saç dökülmesinde önemli rol oynayan bakır, demir, çinko ve protein içerir. Tatlı patates, saç dökülmesinin ve saç beyazlamasının ana nedeni olan serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltmak için bir antioksidan görevi gören A vitamini açısından da zengindir.

12. Havuç

Havuç, A ve C vitaminleri, karotenoidler ve potasyumun güç kaynaklarıdır. Anekdot niteliğindeki kanıtlar, bu sebzenin saç sağlığına katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

A vitamininin çok fazla ya da çok az alınması saç için zararlıdır. Bir araştırma, A vitamini eksikliğinin kuru, seyrek saçlara, fazlalığının ise saç dökülmesine yol açtığını göstermiştir.

13. Dolmalık Biber

Biber, en zengin C vitamini kaynaklarından biridir. Saç kırılmalarını ve kurumasını önlemeye yardımcı olur. C vitamini aynı zamanda demir emilimine yardımcı olur ve saçın incelmesini önler. Ayrıca dolmalık biber, saç dökülmesini tedavi etmeye yardımcı olan farklı vitamin ve mineraller deposudur.

14. Portakal

Portakal saç güçlenmesini hızlandıran C vitamini açısından zengindir. Aynı zamanda antioksidanlar, flavonoidler, beta-karoten, magnezyum ve lif içerirler. Bu nedenle, portakal suyu tüketimi saç sağlığının iyileşmesine yardımcı olabilir.

Saçı güçlendirmek için portakal çok etkilidir.

Tam Tahıllar – Sağlıklı Saçlara Yardımcı Olun ve Saç Dökülmesini Önleyin

15. Arpa

Arpa, lif, protein, antioksidanlar ve E vitamini bakımından zengindir. Journal of Tropical Life Science Research’te yayınlanan bir çalışma, tokotrienol (E vitamini türevi) takviyesinin, erken saç dökülmesinin ana nedenlerinden biri olan kafa derisindeki oksidatif stresi azalttığını gösterdi.

Saç Dökülmesini Önleyen Probiyotikler

16. Süzme Yoğurt

Süzme yoğurt, bağırsak sağlığını artıran ve sağlıklı saçları destekleyen en zengin probiyotik kaynaklarından biridir. Fareler üzerinde yapılan bir çalışma, probiyotik açısından zengin yoğurdun saç kökü gelişimini desteklediğini ve saç dökülmesini geciktirdiğini gösterdi.

Bu yiyecekleri günlük beslenmenize dahil etmenin yanı sıra saç dökülmesini başka yollarla da önleyebilirsiniz.

Saç Dökülmesini Önlemenin İpuçları

 • Saçınıza nazikçe tarayın. Çok fazla çekmeyin.
 • Sıcak aletlerle saç şekillendirmeyi minimumda tutun ve şekillendirmeden önce mutlaka koruyucu bir serum kullanın.
 • Asla saçınız ıslakken taramayın. Dışarı çıkmak zorundaysanız ıslak saçınızı nazik bir şekilde taradığınızdan emin olun.
 • Islak saçı bir bez veya havluyla ovalamayın. Bir bezle suyunu alın ve doğal olarak kurumaya bırakın.
 • Saç tipinize uygun saç bakım ürünleri kullanın.
 • Haftada 2-3 defadan fazla şampuanlamayın, çünkü saç derinizin doğal yağlarını yeniden kazanması için zamana ihtiyacı vardır.

Saç Sağlığını İyileştirmek İçin Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Artık hangi yiyeceklerin size iyi bir saç uzaması için gerekli besinleri sağlayabileceğini biliyor olsanız da, saç sağlığınızı etkileyebilecek veya saç dökülmesine ve kırılmasına neden olabilecek yiyecek alışkanlıklarının da farkında olmalısınız.

Sağlıklı saçlar için kaçınmanız gereken gıdalar:

 • Şekerli gıdalar
 • Yüksek glisemik meyveler veya yiyecekler
 • Nişastalı, rafine edilmiş tahıllar
 • Alkol
 • Cıva oranı yüksek balıklar
 • Kalsiyum, çinko, protein ve demirden yoksun bir beslenme tercihi

Bizden Söylemesi

Saçınızın güçlü ve sağlıklı olması için sevgiye ve doğru malzemelere ihtiyacı vardır. Beslenme alışkanlığınıza birkaç ince ayar yaparak saç uzamasını destekleyebilir ve saçınızın daha fazla zarar görmesini önleyebilirsiniz. Yumurta, mercimek, kümes hayvanları ve yağsız dana eti gibi saç dökülmesini önleyen protein açısından zengin besinler tüketerek başlayabilirsiniz. Bunun dışında vitamin, mineral ve probiyotik yönünden zengin besinlere yer vermek kelliği önleyebilir. Doğru saç ürünlerini kullanmak, saçınızı haftada bir kez yıkamak ve saç şekillendirici ürünleri minimum düzeyde kullanmak, doğal yağları muhafaza edebilir ve saçınızı güçlendirebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Muz Saç Dökülmesini Engeller mi?

Evet Muz saç dökülmesini engeller. Muz, saçın uzamasını artırmaya ve elastikiyeti korumaya yardımcı olan zengin bir potasyum ve doğal yağ kaynağıdır.

Günde Kaç Saç Teli Dökülmesi Normaldir?

Saçınız dökülüyorsa hemen endişelenmeyin, günde 50 ila 100 saç telinin dökülmesi gayet normaldir.

Soğan Saça İyi Gelir mi?

Evet soğan saçlar için çok faydalıdır. Soğandan elde edilen kükürt kalın ve sağlam saçların uzamasını destekler.

Biyotin Açısından Zengin Besinler Hangileridir?

Süt ürünleri, ıspanak, yumurta sarısı, kuruyemişler ve tohumlar biotin açısından zengin bazı besinlerdir.

Pirinç Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Pirinç direkt olarak saç dökülmesine sebep olur diyemeyiz ama beyaz pirincin, erken saç incelmesine bağlı olan kan şekeri seviyesini yükseltebilen yüksek bir glisemik indekse sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu