İlişkiler

İlişkinizin Dışında Arkadaşlara Sahip Olmanın Faydası

İlişkisi olan insanların, özellikle balayı aşamasında, tüm zamanlarını birlikte geçirmeleri alışılmadık bir durum değildir. Ancak, herhangi bir kişiyle çok fazla zaman geçirmek sağlıksız hale gelebilir ve potansiyel olarak karşılıklı bağımlılığa yol açabilir. Bu nedenle, romantik bir ilişkiye girdikten sonra arkadaşlarınız ve aileniz gibi diğer sevdiklerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

Bu makalemiz de, ilişkileri neyin güvende hissettirdiğini ve arkadaşlıkları romantik ilişkiniz dışında sürdürmenin neden önemli olduğu yer alıyor.

İlişkinizde Güvenlik Duyguları Nasıl Oluşturulur?

Çoğu insan, hayatlarındaki önemli insanlarla, özellikle de önemli kişi(ler)le olan ilişkilerinde, bağlı hissetmeyi sever.

Partner(ler)le olan bağın ne zaman iyi hissettirdiği ile ne zaman kötü ya da kopuk hissettirdiği arasındaki farkı söylemek oldukça kolaydır. Özellikle bir ilişkinin başlangıcında, insanların iyi hissetmeyi güvenli bir bağlantıyla karıştırabilecekleri zamanlar vardır.

Güvenli bağlantı, her iki partnerin de görüldüğünü, duyulduğunu ve anlaşıldığını hissetmesine izin veren bir ilişkide duygusal olarak güvenli bir dinamiği ifade eder. Çiftler için, romantik bir ilişki içinde güvenli bir bağlantının üç temel unsuru vardır.

Güvenli bir ilişki yaratan üç temel unsur:

  • Ulaşılabilirlik
  • Duyarlılık
  • Etkileşim

Ulaşılabilirlik

Ulaşılabilirlik hakkında düşündüğümüzde, bir ilişkideki tüm tarafların birbirleri için ortaya çıktığı anlamına gelir. Ulaştığınızda cevap veriyorlar mı? Ulaşırlarsa, cevap veriyor musunuz? Tüm taraflar ulaşılabilir mi? Tüm bunlar, çiftlerin bir ilişki içinde ne kadar erişilebilir olduğunu etkiler.

Duyarlılık

Duyarlılık, bir partnere ulaştığınızda nasıl karşılandığınızı ifade eder. Başka bir deyişle, partneriniz bir ihtiyacı veya acıyı paylaşmaya çalışırsa, onun endişelerini kabul ediyor musunuz? Partnerinize ulaştığınızda, genellikle ilgilendiklerini bilmenizi sağlayacak şekilde yanıt veriyorlar mı?

Etkileşim

Etkileşim, içeriğin iletişiminin ötesine geçerek, bir partner diğerine ulaştığında deneyimlenebilecek bağlantıya geçer.

Bir partnerin katılım düzeyi, bir anlayış duygusu ve şefkat duygusu ileterek birbirinize “Anlıyorum” veya “Bunun önemli olduğunu bildiğim için anlamaya çalışıyorum” demesini sağlar.

Romantik bir ilişki içinde güvenli bir bağlantının keyfini çıkarabildiğiniz zaman, benlik algınızda genellikle daha güvende hissedecek, daha az stres ve endişe yaşayacak ve dünyayı keşfetmeyi daha ilginç bulacaksınız.

Sadece Romantik Partner(ler)inizle Zaman Geçirdiğinizde Ne Olur?

İnsanların romantik bir ilişkide genellikle aradıkları şey güvenli bir bağlantı olsa da, bunu yaşamak zor olabilir, özellikle de insanların başkalarıyla güvensiz bağlantılar geçmişi varsa.

İnsanlar önceki romantik ilişkilerinde, hatta ailevi ilişkilerinde incindiğinde, mevcut ilişkileri tek bağlantı, aidiyet ve güvenlik kaynakları olarak görebilirler.

Bu olurken, insanlar eş(ler)iyle güvenli bir bağlantıdan tüketici gibi hissedebilecek ve artık güvenli olmayan bir şeye geçerler.

Bir ilişkide bağımlılık, eşlerin destek için birbirlerine dönmenin ötesine geçerek, eş(ler)inizden tüm duygusal ihtiyaçlarınızı karşılamasını beklemeleridir.

Partnerler bunu birbirleri için yapamadıklarında, ilişkiyi bir çıkmaza sokabilir ve partnerlerden birini veya her ikisini düzensiz hissettirebilir. Beklentiler mantıksız hale gelebilir ve nihayetinde partnerler izole edilmiş ve performans göstermeleri için baskı altında hissedebilir.

İlişkiler bu şekilde belirsiz hissettirdiğinde, her iki partner de bağlarının kalitesi konusunda sürekli bir huzursuzluk ve stres duygusuna kapılabilir. Ortaklar genellikle birbirlerinden korktuklarını ve hatta içerlediklerini fark ederler, bu da daha zayıf iletişime ve daha fazla yanlış anlamalara ve belirsizliğe yol açar.

Başkalarıyla Arkadaşlık Sürdürmenin Faydaları

Ulaşabileceğiniz iyi arkadaşlara sahip olmak, yaşam boyunca size yardımcı olabilir. Destek, cesaretlendirme, onaylama ve hatta düşüncelerinizi düzenlemenize ve algılara meydan okumanıza yardımcı olması için başkalarına başvurma ihtiyacı duyabilirsiniz.

İhtiyaç duyduğunuzda yalnızca arkadaşlara başvurmakla kalmaz, aynı zamanda olumlu destek veren kişiler size keşfetme, yeni deneyimlerin tadını çıkarma ve güzel bir kahkahayı paylaşma fırsatları da sunabilir.

Bir ilişki içinde bir karşılıklı bağımlılık duygusu teşvik edildiğinde, partnerler birbirleriyle olan bağlarının güvencesini sunarken aynı zamanda ilişkinin dışında da kendilerinin sürekli gelişimini teşvik edebilirler. Duygusal erişilebilirlik hala mevcuttur ancak tek destek kişisi olmanın baskısı azalır.

Arkadaşlıklar, güvenli romantik ilişkilerle aynı avantajların birçoğunu sunabilir, örneğin:

  • Olumlu benlik duygusu
  • Yaşamdan alınan tatminin artması
  • Aidiyet ve kabul duygusu
  • Hem zihinsel hem de fiziksel sağlığı güçlendirir
  • İhtiyaç anında destek
  • Birlikte etkinlik yapılacak kişiler

Romantik İlişkinizin Bazen Desteğe İhtiyacı Vardır

İlişkimizin dışında güvenilir arkadaşlıklara sahip olmanın ek bir yararı da, romantik ilişkiniz desteği kullanabildiği zaman, başvurabileceğiniz insanların olmasıdır.

Birbirini seven insanlar, istemeden de olsa birbirlerine zarar verebilirler. İlişkinin rehberliğe ve desteğe ihtiyacı olduğunda, ilişkinin o anda neye ihtiyacı olduğuna dair net bir resme sahip olmak için partnerlerin kendi acılarının ötesini görmesi zor olabilir.

Bu nedenle, rehberlik ve bakış açısı için başkalarına güvenmek, romantik ilişkilerinize fayda sağlayabilir.

Arkadaşlarla Sınırlar Oluşturmak

Sağlıklı ilişkilerde sınırlar her zaman önemlidir. Partnerinizle ilişkinizin dışında gelişen arkadaşlıkları tartışırken, sınırların net bir şekilde tartışılması her iki partnerin de ilişki içinde güvende hissetmeye devam edebilmesi için yardımcı olabilir.

Yasaklanması gereken konular var mı? Arkadaşlarla paylaşılmaması gereken veya paylaşılmaması gereken şeyler var mı? Eşinizle bu konuda dürüst bir konuşma yapmak, korkuları veya belirsizliği hafifletmenin anahtarıdır.

Romantik ilişkimizde güvenli bağlantı, değer verilmesi gereken bir durumdur. Bununla birlikte, romantik bir partnerle güvenli bir bağlantının tadını çıkarırken, ilişkinin dışında arkadaşlıkların tadını çıkarmaya da devam edebilirsin.

Bizden Söylemesi

Ulaşılabilirlik, duyarlılık ve etkileşim gibi güvenli bir bağlantının temel yapı taşlarını nasıl sürdüreceğiniz ve aynı zamanda sağlıklı bir karşılıklı bağımlılık duygusunu nasıl teşvik edeceğiniz konusunda partnerinizle konuşmaktan korkmayın. Birbirinize bu şekilde açık olmak, ilişkinizin kalitesi açısından büyük fayda sağlayabilir.

Arkadaşlarınızla aranızdaki sınırları korumakta zorlanıyorsanız veya partner(ler)inizle birlikte çok fazla zaman geçirdiğinizi fark ediyorsanız, daha iyi bir ilişki kurmanıza yardımcı olacak bir ilişki terapistinden yardım alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu